Głowna treść

Zmiany w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie

Zmiany w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie

 Od 15 maja 2023 roku w związku z aktualizacjami wprowadzonymi uchwałą Rady Miasta Krakowa w Obszarze Płatnego Parkowania pojawi się kilka zmian, które mogą Państwa zainteresować. 

Zmiany obejmą nową numerację w kilku podstrefach, tym samym zmienią się wysokości opłat, wydzielony zostanie też nowy sektor. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Nowe oznaczenia sektorów:

  • sektor C5zostanie zmieniony na B5,
  • sektorC10zostanie zmieniony na B10,
  • sektor B20zostanie zmieniony na A20,
  • sektor B6zostanie zmieniony na A6,
  • zostanie wydzielony sektor B30.

Od 15 maja 2023 roku, ulica Wrocławska staje się granicą starej strefy C9 i nowej B10. Zachęcamy by zwrócić szczególną uwagę, po które stronie parkujcie Państwo samochód. W przypadku opłacenia parkowania w parkomacie, należy skorzystać z parkomatu znajdującego się po tej samej stronie ulicy. Pas prowadzący w stronę ul. Wybickiego - znajdzie się w sektorze B10, natomiast pas prowadzący w stronę ul. Prądnickiej - to sektor C9. 

Ważne: w wyżej wskazanych podstrefach i sektorach, wykupione abonamenty zachowują ważność i nie muszą być wymieniane.

W przypadku osób, które nie korzystają z abonamentów i opłacają postój godzinowy, w dotychczasowych sektorach: C5, C10, B20, B6 - od 15 maja będą opłacać swój postój według nowych stawek godzinowych, obowiązujących w podstrefach A, B, C.

Przypomnijmy, tak wygląda aktualnie obowiązujący taryfikator w strefie:
Podstrefa A – 6 zł
Podstrefa B – 5 zł
Podstrefa C – 4 zł

Dla przykładu – osoby parkujące przy ul. Friedleina, Odrowąża czy Oboźnej, w sektorze C10 jeszcze 13 maja br. będą płacić za godzinę postoju 4 zł, natomiast już od 15 maja za godzinę postoju zapłacą 5 zł. 

Dodatkowo dla osób korzystających z parkomatów bądź aplikacji, czas do dokonania opłaty za postój został wydłużony do 7 minut, z aktualnie obowiązujących 5 minut.

Ważną informacją dla posiadaczy samochodów na tym etapie aktualizacji, jest zmiana wysokości i zasad uiszczania opłaty dodatkowej, czyli wtedy, kiedy opłata postojowa nie zostanie uiszczona. Podstawowa wysokość opłaty dodatkowej wyniesie 250 złjednak w przypadku dokonania płatności w terminie, który umożliwi jej zaksięgowanie na koncie Zarządu Dróg Miasta Krakowa, w ciągu siedmiu dni od wystawienia zawiadomienia, opłata zostanie obniżona do 150 zł.

Dodatkowe dni, w których należy wnosić opłaty to: 6 stycznia, 1 maja, 3 maja, Boże Ciało (data zmienna), 15 sierpnia i 11 listopada.

Drugi etap zmian planowany jest na przyszły rok. Ze szczegółami zmian można zapoznać się pod linkiem: https://www.krakow.pl/aktualnosci/271008,1912,komunikat,o_zmianach_w_obszarze_platnego_parkowania__.html 

Bieżące informacje na temat Obszaru Płatnego Parkowania można znaleźć na stronach Zarządu Dróg Miasta Krakowa: https://zdmk.krakow.pl lub

https://zdmk.krakow.pl/parkowanie/strefa-platnego-parkowania/mapy/mapa-strefy/ 

C9 od 15.05.2023

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy