Głowna treść

Akcja edukacyjna na Krowodrzy

Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze – akcja edukacyjna na Krowodrzy

Wraz z wiosenną aurą na krakowskich drogach pojawi się coraz więcej rowerzystów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. Wkrótce na ulicach Krowodrzy będą je także przybliżać inicjatorzy akcji edukacyjno-promocyjnej „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza” – pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach.

Projekt zwraca uwagę, że sprawne oświetlenie rowerowe to podstawa bezpiecznej jazdy po zmierzchu i przy złych warunkach atmosferycznych.

Pomysłodawca akcji Tomasz Friediger – przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy V Krowodrza, podkreśla, że korzystając z oświetlenia rowerowego dbamy nie tylko o swoje, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

–  W trakcie trwania projektu, napotkanych po zmierzchu rowerzystów na ulicach Krowodrzy, którzy jeżdżą bez wymaganego oświetlenia, planujemy przy udziale Straży Miejskiej Miasta Krakowa wyposażyć w zestawy świateł o łatwym montażu. Dodatkowo rozdamy kamizelki i opaski odblaskowe – mówi Maciej Żmuda, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy V Krowodrza.

Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina także, że odblaski i dzwonek nie są już wystarczającym wyposażeniem roweru. Obowiązujące przepisy wymagają, aby posiadać światło pozycyjne z przodu oraz światło pozycyjne i odblaskowe z tyłu. Światło przednie powinno mieć białą lub jasnożółtą barwę, a tylne pozycyjne – czerwoną. W ciągu dnia nie musimy korzystać z oświetlenia, ale w razie kontroli musimy wykazać, że możemy je uruchomić.

– Oświetlenie musimy stosować po zmierzchu oraz w przypadkach wystąpienia warunków pogodowych ograniczających widoczność, np. w sytuacji dużego zamglenia. Stosowanie dodatkowych elementów takich jak odblaskowe kamizelki czy opaski zapewniające dobry odbłysk, poprawiają naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze – uzupełnia Marek Anioł, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Dobrze pamiętać także o innych zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze. Przywołują je w materiałach informacyjnych organizatorzy akcji „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”, ale dotyczą one wszystkich rowerzystów:

  • sygnalizuj odpowiednio zamiar zmiany kierunku jazdy
  • jazda parami jest dozwolona, o ile nie utrudnia ruchu innym
  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania
  • chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia (wyjątki od tej zasady tutaj)
  • nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
  • ściągnij słuchawki i słuchaj, co się dzieje dookoła
  • zamontuj odpowiednie oświetlenie i odblask
  • używaj tylko solidnych zapięć do roweru.

Prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

O bezpiecznej i zgodnej z zasadami jeździe na rowerze można przeczytać także na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Akcja edukacyjna na Krowodrzy

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy