Głowna treść

Fot. Olaf Cirut

Twórczość słynnych poetów pojawiła się na ścianach krakowskiej szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego coraz bliżej. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Krakowie na uczniów czeka już niespodzianka.

Na ścianach szkolnego korytarza zagościły malunki z wizerunkami związanych z Krakowem twórców: noblistów Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, a także niedawno zmarłego Adama Zagajewskiego. Towarzyszą im fragmenty ich poezji. To jednak niejedyni twórcy, którzy pojawili się na szkolnych ścianach za sprawą krakowskiego artysty Olafa Ciruta.

Współpraca szkolnej społeczności z Olafem Cirutem trwa od dawna. Dzięki niej dwa lata temu na korytarzach szkoły przy ul. Urzędniczej pojawiły się wesołe lemury wśród egzotycznej roślinności, bohaterowie z krakowskich legend oraz malunki promujące zdrowe żywienie. Tym razem artysta wykorzystał czas wakacji na przybliżenie uczniom twórczości wybitnych poetów związanych z Krakowem. Na ścianach pojawiły się także ich wiersze. Pod koniec sierpnia malunki zostaną uzupełnione o tytuły wierszy oraz krótkie biogramy i opisy. To jednak niejedyne postaci, które zagościły na stałe w murach szkoły. Na jednej ze ścian pojawiła się także „Kora” wykonująca utwór „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej. Nie bez powodu – to właśnie Olga „Kora” Jackowska była uczennicą tej szkoły.

Olaf Cirut jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i artystą znanym w stolicy Małopolski między innymi z wielkoformatowego malarstwa ściennego. To spod jego ręki wyszedł znany w całym mieście mural przy rondzie Mogilskim przedstawiający paletę kolorowych farb. Cirut zaprojektował również smoczy skwer w parku Decjusza. Jego prace znajdują się w wielu innych miastach Polski.

Twórczość słynnych poetów pojawiła się na ścianach krakowskiej szkoły

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy