Głowna treść

Konferencja “Krakowianki siłą miasta! O historii kobiet w edukacji”

Konferencja “Krakowianki siłą miasta! O historii kobiet w edukacji”

Kobiety kształtują nasze miasto, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne, artystyczne i edukacyjne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie.

O historii kobiet dalej niewiele mówimy, umykają w szkolnych opowieściach biografie emancypantek, artystek, pisarek, sportowczyń. Potrzebujemy uzupełniać tę “brakującą połowę dziejów”, z tego powodu Kraków stworzył Szlak Kobiet Krakowa – niezwykłą bazę wiedzy o krakowskich bohaterkach, która prowadzi nas przez kobiecy Kraków na przestrzeni wieków.

Pragniemy zainspirować osoby pracujące z młodzieżą, nauczycieli, nauczycielki, animatorów-rki w młodzieżowych domach kultury, by wspólnie z młodymi osobami rozpoczęli podróż szlakiem kobiet i rozmowę o kobiecym wkładzie w historię, tworzyli lekcje i zajęcia, które poruszają historie walki o prawa wyborcze czy edukacyjne kobiet.

By sprawić, że tworzenie takich zajęć będzie łatwiejsze, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa zostały przygotowane przez Agnieszkę Jankowiak-Maik scenariusze lekcyjne i dodatkowe materiały źródłowe z zakresu historii Krakowianek.

O tych kwestiach chcemy szczegółowo porozmawiać, dlatego zapraszamy serdecznie na Konferencję “Krakowianki siłą miasta! O historii kobiet w edukacji”.

DATA: (piątek) 28.10.2022 r.

MIEJSCE: Sala Miedziana Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35)

REJESTRACJA:

Zgłoszenia prosimy przesyłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prosimy o zamieszczenie w mailu poniższych informacji:

IMIĘ / NAZWISKO / INSTYTUCJA / TELEFON

PROGRAM KONFERENCJI

09.30 - 10.00 Rejestracja uczestników

10.00 - 10.10 Otwarcie konferencji - Anna Korfel-Jasińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

10.10 – 10.15 Powitanie gości – gospodarz miejsca - Jacek Salwiński, Z-ca dyrektora Muzeum Krakowa

10.15 - 10.25 Słowo wstępu – Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Polityki równościowej

10.25 - 11.10 “Szlak Kobiet Krakowa: jak powstał i gdzie prowadzi?” – Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

11.10 - 11.40 Przerwa kawowa

11.40 - 12.30 ”Dlaczego potrzebujemy historii kobiet” Prezentacja materiałów edukacyjnych – Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, edukatorka, autorka bloga „Babka od Histy”

12.30 - 13.10 ”Krakowianki – Siłaczki – o historii kobiet w Muzeum Krakowa” – Michał Hankus, Muzeum Krakowa

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy