Głowna treść

Budżet obywatelski – głosuj, bo warto

Budżet obywatelski – głosuj, bo warto

Od 30 września do 14 października elektronicznie lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Warto głosować, bo projekty w ramach budżetu nie tylko zmieniają otoczenie, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji  pod głosowanie jest poddanych 558 projektów, w tym 93 to projekty ogólnomiejskie oraz 465 to projekty dzielnicowe.

Jak i gdzie głosować?

W każdej z dzielnic Krakowa zostały utworzone miejsca, w których nawet najmłodsi mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać swój głos. Na stronie www.budzet.krakow.pl zostanie przygotowana specjalna mapa, która prezentuje całą listę miejsc do głosowania w formie tradycyjnej.

Głosować można na sześć różnych projektów, w tym oddać trzy głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej
1 punkt. Zagłosować będzie można albo w punkcie, albo elektronicznie.

Aby zagłosować online, trzeba wejść na stronę www.budzet.krakow.pl i zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie
z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież.

Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego poznamy po 7 listopada.

Każda z dzielnic Krakowa może pochwalić się projektami, które wpłynęły na jej wygląd.

Zielone enklawy krakowian

Do tej pory mieszkańcy Krakowa w ramach BO chętnie tworzyli w swoich dzielnicach parki kieszonkowe, ogrody osiedlowe i społeczne czy zielone przystanki. 

Przykładem takiej realizacji w Grzegórzkach jest niedawno otwarty park kieszonkowy przy ul. Fabrycznej. Nowy park do tej pory był dzikim parkingiem, a dzięki zaangażowaniu krakowian poprzemysłowy teren zamienił się w miejsce wypoczynku.

Także w tym roku została oddana kolejna zielona enklawa, czyli Wiewiórkowy Ogród Krakowian. Przy ulicy Dąbrowskiej w Czyżynach pojawiły się m.in. zjeżdżalnie, huśtawki i ścianka do wspinaczki, a  najmłodsi użytkownicy parku mają okazję poznać świat wiewiórek.

Podczas spaceru nowohuckimi ścieżkami warto odwiedzić bieńczycki staw przy ul. Kaczeńcowej,  a tuż obok zaznać wytchnienia w Ogrodzie nad Stawem gdzie drewniane ławki nad brzegiem stawu pozwolą na odpoczynek i obserwowanie przyrody.

Zobaczyć to co niewidoczne

W Podgórzu w marcu tego roku projekt mieszkańców, montując przy kopcu Kraka lunety astronomiczno-widokowe. Dzięki temu można podziwiać nie tylko nocne niebo, ale także obserwować szczegóły krakowskich zabytków, obiektów architektury miejskiej czy rozmaitych elementów naturalnego krajobrazu.

Wśród projektów ogólnomiejskich warto wspomnieć pomysł zielonych przystanków, dzięki któremu przy wiatach przystankowych MPK zamontowano konstrukcje dla roślin pnących.

Jak widać z powyższych przykładów krakowianie w ostatnich latach stawiają przede wszystkim na projekty zielone, jest to już stały trend w budżecie obywatelskim.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono łącznie 38 milionów złotych, to o 3 miliony więcej niż w roku ubiegłym. Zmieniajmy Kraków, BO WARTO


Aby przybliżyć zasady głosowania przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Głosowanie w BO 2022 – co trzeba wiedzieć?

 

Kiedy odbędzie się głosowanie?

Głosowanie rusza 30 września i potrwa do 14 października.

Gdzie znajdę projekty które zakwalifikowały się do etapu głosowania?

Ich wykaz znajdziesz na stronie budzet.krakow.pl. 

W jaki sposób będzie można głosować?

Głosowanie odbywać się będzie w Internecie - za pośrednictwem dedykowanej platformy dostępnej w okresie głosowania pod adresem budzet.krakow.pl oraz tradycyjnie - w zorganizowanych na terenie miasta punktach do głosowania.

Skąd mam wiedzieć, gdzie znajduje się punkt do głosowania w mojej dzielnicy?

Zajrzyj na stronę budzet.krakow.pl. – tam znajdziesz pełen wykaz punków wraz z godzinami ich otwarcia.

Kto może głosować?

Każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek. BO jest także dla dzieci i młodzieży.

Czy mogę zagłosować najpierw przez Internet, a potem w punkcie głosowania?

Nie, musisz się zdecydować. Możesz zagłosować tylko raz – albo w punkcie, albo w Internecie.

W jaki sposób oddać głos?

Wybierz po 3 projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceń skali od 1 do 3 punków, gdzie 3 odpowiada zadaniu, które twoim zdaniem najbardziej zasługuje na realizację. Przedsięwzięcia, które zdobędą łącznie najwięcej punktów znajdą się na liście rankingowej.

Co się stanie z moim głosem, jeśli wskażę mniej niż 6 projektów – po 3 dzielnicowe i ogólnomiejskie?

Nie rób w ten sposób, bo twój głos będzie nieważny.

Które zadania zostaną zrealizowane?

Do realizacji zostaną wybrane te pomysły, które uzyskają najwyższą punktację, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski (tak w skali miasta, jak i konkretnej dzielnicy).

Jakie dane muszę podać głosując w sposób tradycyjny?

Głosując w punkcie musisz podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL i numer dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Pamiętaj, by mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Jak zagłosować przez Internet?

Najpierw zarejestruj się na platformie podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób które go nie mają datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS.

Czy konto do głosowania należy zakładać co roku?

Nie, raz założone konto jest aktywne. Możesz z niego również skorzystać przy składania wniosków do budżetu obywatelskiego.

Twoje dane adres zamieszkania, adres mailowy lub numer telefonu uległy zmianie?

Można je poprawić po zalogowaniu z wykorzystaniem poprzednich danych, na które zostało założone konto (np. adres mailowy). Po zalogowaniu należy kliknąć na menu po lewej stronie  na pozycję „Aktualizacja danych”.

Co się stanie, gdy kilka projektów zdobędzie tyle samo punktów?

Wtedy o kolejności na liście rankingowej zdecyduje publiczne losowanie.

Co w sytuacji, gdy kolejny projekt na liście spowoduje przekroczenie środków przeznaczonych na BO – czy to w skali dzielnicy, czy miasta?

Wówczas uwzględniony zostanie pierwszy z kolejnych projektów, którego realizacja nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków.

Mieszkam w Bieżanowie, ale pracuję na Zwierzyńcu i na projekt z tej dzielnicy chciałbym głosować. Mogę?

Nie, głosujemy tylko na projekty z dzielnicy, którą zamieszkujemy.

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy