Głowna treść

barszcz Sosnowskiego

Poinformuj nas, jeśli zobaczysz barszcz Sosnowskiego

Podczas letnich wycieczek i spacerów w szczególności w pobliżu rzek, możemy spotkać wyjątkowo inwazyjną roślinę, jaką jest barszcz Sosnowskiego. Jak co roku miasto kontynuuje jego zwalczanie na terenie Krakowa.

Działania te realizowane są przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach programu "Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego”.

Jeżeli zobaczymy tę roślinę w na terenie miasta, informację o jej występowaniu należy zgłosić do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta pod nr 12 616 8884 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ubiegłym roku barszcz Sosnowskiego zwalczano z powierzchni 0,93 ha, natomiast w bieżącym roku to teren 0,75 ha.

Przypominamy, iż na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego jako rośliny ekspansywnej. W przypadku terenów miejskich za usuwanie barszczu Sosnowskiego odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy