Głowna treść

Oszustwo na WhatsApp

Oszustwo na WhatsApp

Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!

W czasie pandemii seniorzy nie są tylko narażeni na wirusy, ale także na nieetyczne praktyki biznesowe. Od marca 2020 roku przestępcy dwoją się i troją, aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Przeciwdziała temu Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski Głos Seniora i Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Już pierwszych dniach pandemii (marzec 2020) Głos Seniora zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!. Na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. W ten sposób oszust wyłudził ponad 1000 złotych od jednej z seniorek.

Jak wygląda oszustwo na komunikator WhatsApp?

Po zamieszczeniu przez seniora oferty sprzedaży przedmiotu w serwisie OLX, oszuści kontaktują się z seniorem przez komunikator WhatsApp. Senior otrzymuje od przestępców link do strony udającej np. platformę OLX i pozwalającą na finalizację transakcji. Oszuści manipulują ofiarą i zachęcają do wprowadzenia na fałszywej platformie m.in. dane karty bankowej seniora wraz z kodem CVV. W ten sposób chcą pozornie przekazać pieniądze za zakup przedmiotu od seniora.

Jak nie dać się oszukać?

Apelujemy, aby nigdy nie korzystać z linków, które przychodzą do nas w wiadomościach. Najbezpieczniejszą metodą jest samodzielne wpisanie adresu strony internetowej danego serwisu lub platformy bankowej. Za każdym razem należy sprawdzić czy dana strona internetowa jest bezpieczna. W sytuacji, kiedy korzystamy ze specjalnych kodów autoryzacyjnych przesłanych np. SMS-em należy zawsze sprawdzić, czy dany kod zawiera polskie znaki. Zanim potwierdzimy transakcję, zawsze powinniśmy upewnić się czy numer konta odbiorcy oraz kwota transakcji są zgodne z tym, co chcemy zrobić.

Niestety wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 35 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Chcąc uchronić seniorów przed tym zjawiskiem, Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób, Stowarzyszenie MANKO przestrzega seniorów przed manipulatorami i informuje jak nie da się oszukać.

Jak mówi Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny magazynu Ogólnopolski Głos Seniora: „Niestety nawet podczas epidemii, kiedy powinniśmy ze sobą jednoczyć i solidaryzować, przestępcy wykorzystują nasz lęk, nasze obawy, naszą dezinformację i wymyślają nowe techniki manipulacji. Dlatego prowadzimy kampanię Stop Korona-Oszustwom, aby na czas dowiadywać się o nowych technikach manipulacji i przestrzegać seniorów przed najnowszymi sposobami wyłudzeń.”

Stowarzyszenie MANKO ostrzega seniorów poprzez m.in.: spoty i warsztaty video, reklamy, audycje i artykuły w mediach, ulotki doręczane przez wolontariuszy i sąsiadów, a także poprzez dzieci z naszych szkół i przedszkoli partnerskich należących do projektu Szkoła Przyjazna Seniorom.
Wspierajmy, edukujmy, ostrzegajmy.

Dołącz do akcji Głosu Seniora, pomóż seniorom i ostrzegaj razem z nami!

Przykłady filmów w telewizji internetowej dedykowanej seniorom – Głos Seniora TV:

Seniorze, nie daj się oszukać!

Uważaj na „koronawirusowe” oszustwa!

Spot kampanii „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!”

Spot promocyjny kampanii „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”

Więcej informacji na:

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy