Głowna treść

#Krowodrza111 - plakat

#Krowodrza111

Mieszkańcy Dzielnicy V wysiali 111. rzeżuch z okazji rocznicy! To zapowiedź wyjątkowego projektu #Krowodrza111.

#Krowodrza111 to inicjatywa, która nawiązuje do ogrodniczych tradycji Dzielnicy V w 111. rocznicę przyłączenia Jej do Krakowa. Święto Krowodrzy wypada 1 kwietnia. I właśnie w tym dniu można otrzymać za darmo symboliczny kubeczek z rzeżuchą. Całej akcji towarzyszą ulotki, plakaty i informacje o projekcie. Organizatorzy przygotowali również inne atrakcje. Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza objęła patronat nad wydarzeniem.

Przedsięwzięcie ma na celu integrację lokalnej społeczności wokół wspólnej przeszłości, a także pokazanie, że ogrodniczy duch Krowodrzy jest ciągle żywy!

Cała akcja #Krowodrza111 jest realizowana z inicjatywy dwóch pasjonatów Krowodrzy i jej dziedzictwa: Marcina Gregi (autora Mojej Krowodrzy) oraz Łukasza Szydłaka (twórcy Zielonego Bloku). Stale jednak powiększa się grono społeczników, którzy pragną przypomnieć ogrodnicze tradycje Krowodrzy i dołączają do projektu.
W mediach społecznościowych utworzono grupę Ogrodnicza Krowodrza, która integruje zapaleńców miejskiej zieleni. To właśnie oni przygotowali 111. kubeczków z rzeżuchą.

Projekt #Krowodrza111 zakłada m.in. instalacje ogrodnicze (przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie) w których zostaną wykorzystane rośliny jadalne.

Instalacje ogrodnicze powstaną m.in. przy zabytkowej kapliczce u wylotu ul. Lubelskiej, na terenie Młynówki Królewskiej czy w najdłuższej donicy w dzielnicy (aż 55 metrów długości!) zlokalizowanej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 117.

Dobór lokalizacji instalacji też nie jest przypadkowy. Każde wybrane przez nas miejsce ma swoją historię. Kapliczka przy ul. Lubelskiej wokół której zostały posiane rośliny to kolumna o wysokości 7 m zwieńczona podwójnym, często mylonym
z prawosławnym, krzyżem duchackim. Taki sam widnieje pomiędzy rogami krowy w herbie Krowodrzy. Figura jest najstarszym tego rodzaju obiektem na terenie Dzielnicy V. Kapliczka stoi też na granicy dawnej wsi Krowodrza i miasta Krakowa.
Co idealnie wpisuje się w nasz projekt
– opowiada Marcin Grega, autor @MojaKrowodrza, radny dzielnicowy i miłośnik historii „krówki”.

Krowodrzanie, którzy mają ogrodnicze zacięcie będą mogli wziąć udział w konkursie Ogrodoza. I nie ma znaczenia czy swoje uprawy prowadzą w domu – na parapecie, balkonie, czy na zewnątrz. Na najciekawsze historie okraszone zdjęciami własnych ogrodniczych zakątków czekają nagrody ufundowane przez ambasadorów projektu – Ogród Łobzów i Sklep specjalistyczny „Winnica”. Ci co chcą rozpocząć swoją przygodę z uprawą roślin mogą uczestniczyć w akcji Miejscy Samosiejscy.

W programie również Partyzancka majówka (sianie dyń i słoneczników w ramach  idei tzw. miejskiej partyzantki ogrodniczej wraz z Fundację All In i Urbanfarm Kraków) Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, na zakończenie projektu, odbędą się krowoderskie dożynki.

Na 1 kwietnia poza akcją „Weźże rzeżuchę” na mieszkańców czekaj zniżki na zamówienia w lokalach gastronomicznych. Kubeczek z rzeżuchą można odebrać 1 kwietnia w trzech miejscach:

  • sklepie spożywczo – warzywniczym na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Gzimsików;
  • sklepie specjalistycznym Winnica przy ul. Kaźmierza Wielkiego 124,
  • Ogrodzie Łobzów przy ulicy Przeskok 16.

Aktualności o wydarzeniu znajdują się tutaj - https://fb.me/e/cJPtHoLvK

Szczegółowe informacje o całym projekcie są  na stronie http://www.zielonyblok.pl/krowodrza111/

#Krowodrza111 ulotka

#Krowodrza111 - ulotka

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy