Głowna treść

Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi

Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi

Plebiscyt pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” to inicjatywa Gminy Miejskiej Kraków uruchomiona w 2019 roku w zakresie polityki rodzinnej. Plebiscyt jest realizowany w ramach kampanii „Kraków stawia na Rodzinę” objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Celem Plebiscytu pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” jest prezentacja, promocja oraz zwiększanie na terenie Miasta Krakowa liczby miejsc oferujących udogodnienia w zakresie przystosowania architektonicznego, atrakcyjnej oferty i przyjaznych, komfortowych, bezpiecznych, warunków pobytu rodziców z dziećmi w różnym wieku. Zależy nam, by dzięki takim miejscom rodziny z dziećmi miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.

Ideą tej inicjatywy realizowanej przez Miasto jest wyróżnienie i spopularyzowanie miejsc na mapie Krakowa, które dedykowane są rodzinom z dziećmi w różnym wieku, a także docenienie podmiotów, które aktywnie podejmują działania na rzecz tworzenia udogodnień dla rodzin z dziećmi - w takich miejscach, z których korzystamy na co dzień typu: sklepy, urzędy, miejsca rozrywki i rekreacji, firmy usługowe, obiekty mieszkalne itp. Istotnym jest także fakt, że miejsca nie mogą statutowo być utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi, jak np. żłobki, przedszkola itp.

Cztery dotychczas przeprowadzone edycje Plebiscytu cieszyły się bardzo dużą popularnością, każdorazowo do udziału zgłoszonych było ponad 80 firm i podmiotów, spośród których Kapituła wyłoniła w pierwszej edycji 26 laureatów, 38 w drugiej, w trzeciej 41, a w czwartej 46 laureatów w pięciu kategoriach:

  • I kategoria - „Hotele, Gastronomia i Rozrywka”
  • II kategoria - „Firmy Produkcyjne, Obiekty Handlowo-Usługowe i Mieszkalne”
  • III kategoria - „Kultura, Sport i Rekreacja”
  • IV kategoria - „Urzędy i Edukacja”
  • V  kategoria - „Zdrowie”

Od trzeciej edycji Plebiscytu przyznawany jest tytuł "Miejsce Wyjątkowo Przyjazne Rodzinom z Dziećmi" dla Laureatów, którzy po raz 3 z kolei zostali wyróżnieni certyfikatem. W 2021 roku takich miejsc było 8, w ubiegłym roku 9.

Do udziału w Plebiscycie Podmioty mogą zgłaszać się same lub mogą być zgłoszone przez osoby fizyczne (np. klientów / odbiorców usług).

Z dniem 1 czerwca 2023 roku uruchomiona została V edycja Plebiscytu pn. "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi".

Na Państwa zgłoszenia czekamy do 31 lipca br.

Szczegóły dotyczące trwającego aktualnie naboru odnajdziecie Państwo TU

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy