Głowna treść

VIII Miedzynarodowe Senioralia w Krakowie

VIII Miedzynarodowe Senioralia w Krakowie

VIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie już za nami! Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora, w tym roku wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa odbyło się 15-16 września 2021 roku. Tegoroczne Senioralia zgromadziły ponad 3 tys. Seniorów, nie tylko z Krakowa, ale również z wielu zakątków Polski, jak i zza granicy! Na uczestników wydarzenia czekały dwa dni wypełnione atrakcjami, m.in. konferencją dla partnerów Programu Gmina Przyjazna Seniorom w Urzędzie Miasta Krakowa, wykładami i bezpłatnym seansem w Kinie Kijów, bezpłatnymi badaniami i konsultacjami medycznymi w Parku Jordana, jak również licznymi występami artystycznymi, w tym niesamowitym koncertem Alexandra Martineza oraz Międzypokoleniówką z DJ Wiką! Seniorzy, którzy nie mogli wziąć udziału w Senioraliach oglądali z zaangażowaniem transmisję na żywo z wydarzenia na portalu Facebook. Transmisja już dzień po wydarzeniu trafiła do ponad 100 tysięcy odbiorców!

KONFERENCJA „DOŚWIADCZENIE I INSPIRACJE W POLITYCE SENIORALNEJ GMIN”

VIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie otworzyła konferencja pt.,, Doświadczenia i inspiracje w polityce senioralnej samorządów” zorganizowana 15 września w Urzędzie Miasta Krakowa. W konferencji uczestniczyli organizatorzy: Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia Manko – Głos Seniora, Anna Okońska-Walkowicz – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej oraz goście honorowi: Łukasz Smółka - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dyrektor Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Lidia Ułanowska – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MRiPS, jak również koordynatorzy ds. polityki senioralnej z ponad 160 samorządów partnerskich, zrzeszonych w programie Gmina Przyjazna Seniorom. Eksperci zgromadzeni na konferencji podjęli się tematu bardzo istotnego w życiu seniorów. Wzajemne dzielenie się własnymi doświadczeniami, jak również pomysłami co dalej można zrobić w kierunku rozwoju polityki senioralnej w Polsce może mieć realny wpływ na przyszłościowe działania samorządów w zakresie aktywizacji oraz edukacji seniorów.

KINO DLA SENIORA W KINIE KIJÓW

O godz. 17 VIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie przeniosły się do Kina Kijów, gdzie odbył się bezpłatny seans filmowy inaugurujący specjalne, cykliczne seanse dla Seniorów pn. „Kino dla Seniora”. Podczas wydarzenia odbyła się konferencja pt. „Zostań współtwórcą Ogólnopolskiej Karty Seniora, Gminy Przyjaznej Seniorom oraz Głosu Seniora”, a także warsztaty „Stop manipulacji, nie daj się oszukać”, które poprowadził Prezes Stowarzyszenia Manko-Głosu Seniora – Łukasz Salwarowski. Ponadto dla uczestników zostały również przygotowane wykłady o zdrowiu, gdzie głos zabrał m.in. dr nauk med. Krzysztof Czarnobilski. Podczas pierwszego seansu w ramach wydarzenia wyświetlany był brytyjski komediodramat pt. "POJEDYNEK NA GŁOSY".

PARADA SENIORÓW ORAZ VIII MIĘDZYNARODOWE SENIORALIA W PARKU JORDANA


Drugi dzień
VIII Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie (16.09) zaczął się od uroczystej mszy w intencji Pogodnej Jesieni Życia w Kościele Mariackim. Po zakończeniu Eucharystii Seniorzy na czele z Prezesem Głosu Seniora – Łukaszem Salwarowskim ruszyli ulicami miasta w paradzie „Senior ma Moc”. Kolorowe stroje, transparenty, wesołe okrzyki i śpiewy towarzyszyły uczestnikom marszu przy muzyce zespołu Sorrir Por Favour. Po okrążeniu Rynku Głównego parada skierowała się w stronę Parku Jordana – gdzie czekała dalsza część Senioraliów, która rozpoczęła się od uroczystego przekazania kluczy do miasta Kraków z rąk Andrzeja Kuliga – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej przedstawicielom grona zgromadzonych Seniorów – Marii Pstrong, ambasadorce Głosu Seniora ze Starogardu Gdańskiego, dr inż. Markowi Pilchowi, Ambasadorowi Zdrowego Stylu Życia Głosu Seniora oraz Panu Antoniemu Wiatrowi, przewodniczącemu Rady Krakowskich  Seniorów. W kolejnej części odbyły się wykłady edukacyjne (na temat zdrowia, bezpieczeństwa, polityki senioralnej oraz aktywizacji seniorów), seniorzy mogli także skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich (badania kardiologiczne, badania ciśnienia, badania słuchu, badania wzroku, badania cukru, pomiar masy ciała) oraz dokonać Spisu Powszechnego na stoisku Głównego Urzędu Statystycznego. Na stoisku Bezpieczny Senior Głosu Seniora w ramach kampanii Stop manipulacji, nie daj się oszukać seniorzy mogli zapoznać się z najnowszymi metodami oszustw oraz kupić zakwas z buraków Głosu Seniora. Na uczestników Senioraliów czekały również m.in. stoiska Urzędu Miasta Krakowa, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także licznych firm oferujących atrakcyjne zniżki dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz część gastronomiczna obejmująca stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz grill. Część rozrywkowa wydarzenia składała się z licznych występów artystycznych zespołów seniorskich, wspaniałego koncertu Alexandra Martineza, konkursów z nagrodami, Pokazu Mody Stylowych Seniorów – laureatów ogólnopolskiego konkursu Głosu Seniora oraz Międzypokoleniówki z DJ Wiką – która swoim niezwykle energicznym repertuarem efektowanie zakończyła VIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie!

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym m.in.: Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, a także Rektorów: Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Ignatianum.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in.: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Swoszowicki Portal Informacyjny, WHY Story, portal ngo.pl, zdrowy senior.org, kropka-gazeta.pl, happy senior.pl, 60plus.pl, seniorzy24.pl, flexi.pl.

Kontakt do mediów:

Daria Niezabitowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 608876939

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy