Głowna treść

Zwiedzanie MuFo Józefitów

Otwieramy MuFo Józefitów!

W czwartek, 1 lipca, otwieramy dla zwiedzających zmodernizowaną siedzibę Muzeum Fotografii przy ulicy Józefitów 16, wyjątkowy oddział muzeum prezentujący pracę nowoczesnej instytucji oraz edukujący widzów, jak najlepiej dbać o domowe archiwa. Tym razem zwiększamy też limity dla zwiedzających w grupach – maksymalnie w oprowadzaniu będzie mogło wziąć udział 5 osób, a osoby zaszczepione nie wliczają się do tego limitu.

W trakcie wizyty w MuFo Józefitów widzowie przekonają się, jaką drogę przebywają obiekty od momentu, kiedy zostaną włączone do zbiorów muzeum, aż po (potencjalną) prezentację na wystawie. Trasa zwiedzania prowadzi przez Dział Inwentarzy, Dział Fotografii i Technik Fotograficznych, Dział Konserwacji i Przechowywania Zbiorów, Pracownię Dokumentacji Obrazowej oraz magazyny studyjne pełne historycznego sprzętu fotograficznego. W trakcie wizyty będzie się także można dowiedzieć, jak najlepiej chronić przed upływem czasu domowe archiwa.

Prace w zabytkowej willi przy ulicy Józefitów 16 trwały od 2018 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 25 milionów złotych. Budynek nie pełni już funkcji wystawienniczych (jak wcześniej, kiedy to tu mieściła się główna siedziba Muzeum) – w wyniku remontu w jego wnętrzu powstały nowoczesne magazyny, w tym magazyny studyjne, pracownie konserwatorskie oraz digitalizacyjne oraz biura dla kustoszy i pracowników Działu Inwentarzy. W ramach projektu inwestycyjnego stworzono odpowiednie warunki do przechowywania zbiorów – obok dawnego budynku powstało siedmiokondygnacyjna konstrukcja mieszcząca chłodne i zimne magazyny o odpowiedniej wilgotności, które pozwolą przedłużyć życie przechowywanych obiektów o przynajmniej kilkadziesiąt lat. Wyposażono również pracownie w nowoczesne sprzęty umożliwiające dbanie o zbiory oraz ich digitalizację zgodną z zachowaniem najwyższych współczesnych standardów.

Ze względu na charakter oddziału przy Józefitów, jego zwiedzanie jest możliwe tylko w ramach oprowadzań, organizowanych w pięcioosobowych grupach – limit ten dotyczy osób niezaszczepionych na COVID-19. W wypadku osób zaszczepionych zwiedzanie jest możliwe w maks. 10-osobowych grupach. Od poniedziałku do środy oraz w soboty przewodnicy będą czekać na gości o godz. 11 i 16, w czwartki i piątki o 16.30 i 18. Ze względu na ograniczenia liczby gości, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji terminów zwiedzania – zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Widzowie bez rezerwacji będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu przy wyższej dostępności wolnych miejsc.

Inwestycja Muzeum „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego i Digitalizacyjnego oraz Badawczego” została dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

KONTAKTY DLA MEDIÓW

Eliza Kubiak
Specjalista ds. komunikacji
Tel.: +48 503 869 431
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Martyna Nowicka

Specjalistka ds. komunikacji
Tel.: +48 797 378 061
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mufo.krakow.pl

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy