Głowna treść

IKEA Kraków wspiera zbiórkę darów dla Białorusinów kształcących się w Polsce

IKEA Kraków wspiera zbiórkę darów dla Białorusinów kształcących się w Polsce

Udział IKEA Kraków w akcjach pomocowych to już tradycja. Tym razem szwedzka marka włączyła się w zbiórkę żywności i artykułów szkolnych dla białoruskich uczniów oraz studentów objętych Programem Stypendialnym im. Konstantego Kalinowskiego, którą zainicjowało niedawno otwarte Centrum Wielokulturowe. Akcja potrwa do 31 sierpnia.

Wsłuchując się w potrzeby najbliższego otoczenia, jak i dostrzegając problemy skali ogólnokrajowej oraz międzynarodowej, IKEA Kraków postanowiła włączyć się w zbiórkę żywności i artykułów szkolnych dla białoruskich uczniów oraz studentów kształcących się w Polsce. W związku z represjami politycznymi, które mają miejsce tuż za naszą wschodnią granicą, tysiące z nich zostało pozbawionych możliwości dalszej edukacji w swym rodzimym kraju. Dzięki Programowi Stypendialnemu im. Konstantego Kalinowskiego mogą nadal uczyć się i studiować, tym razem na terenie kraju nad Wisłą.

- Intencją IKEA jest wspieranie grup i jednostek znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Poprzez współpracę z lokalnymi partnerami jesteśmy w stanie nie tylko szybko zdiagnozować problem oraz skutecznie go rozwiązać, ale przede wszystkim tworzymy sieć wzajemnego wsparcia i porozumienia miejscowych społecznościmówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.  Mam nadzieję, że zebrane w ramach akcji artykuły spożywcze i materiały szkolne zwiększą stabilność finansową młodych Białorusinów kształcących się w placówkach oświatowych oraz na uczelniach wyższych w Krakowie. Prawo do edukacji w sprzyjających jej warunkach to podstawowa potrzeba dzieci, młodzieży i studentów. Cieszę się, że wraz z IKEA możemy przyczynić się do jej zaspokojenia – dodaje.

W szczególnie ciężkim położeniu znaleźli się uczniowie i studenci, którzy przez okres wakacji nie mogą pobierać skromnego stypendium, stanowiącego ich jedyne źródło utrzymania się w naszym kraju. W toku procedur otrzymania ochrony międzynarodowej, białoruscy studenci nie są także prawnie upoważnieni do podjęcia zatrudnienia czy wyjazdu poza granice Polski. Zauważając powagę sytuacji, znana ze swojej działalności na rzecz lokalnej społeczności oraz walki z nierównościami społecznymi i wykluczeniem, IKEA postanowiła wesprzeć inicjatywę Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Na terenie sklepu stacjonarnego szwedzkiej marki, tuż za linią kas, zostały umieszczone specjalne pojemniki, w których klienci w godzinach otwarcia obiektu mogą zostawiać dary, tj.: żywność – produkty suche i te o długim okresie ważności oraz materiały szkolne – zeszyty, długopisy, artykuły plastyczne, piórniki czy tornistry. Przybory będzie można nabyć bezpośrednio na miejscu. Aby jeszcze mocniej zaangażować się w projekt, IKEA zdecydowała się również przeprowadzić dodatkową zbiórkę wśród swoich pracowników. Przypominamy, że zbiórka prowadzona jest także na terenie Centrum Wielokulturowego przy al. Daszyńskiego 22.

- Krakowianie już nie raz okazali wsparcie osobom uciekającym przed prześladowaniem. Teraz ta pomoc jest szczególnie ważna, gdyż chodzi o osoby młode, aktywne, które chcą się kształcić i być impulsem do pozytywnej społecznej zmiany. Do tego potrzebują naszego wsparcia - mówi Anna Wilczyńska, członkini zespołu Centrum Wielokulturowego. - Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję wsparcia dla uczniów i uczennic oraz studentów z Białorusi przekazując pakowaną żywność z długą datą ważności (np. makarony, kasze, ryż, konserwy itd.) oraz artykuły szkolne dla dzieci zarówno w sklepach IKEA, jak również siedzibie Centrum Wielokulturowego w Krakowie - dodaje.

Projekt wspierają także: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Laboratorium Pokoju – Salam Lab, Internationaler Bund Polska oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie.

“Zbiórka żywności i materiałów szkolnych dla Białorusinów w Krakowie" została zarejestrowana pod numerem "2021/1862/OR" na portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Link do indywidualnej zbiórki.

Dodatkowych informacji udzielają:

Anna Wilczyńska, Centrum Wielokulturowe w Krakowie
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 500 872 193

Judyta Rozmus, IKEA Kraków
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 511 975 488

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy