Głowna treść

Budynek Muzeum Historii Fotografii

Zakończenie modernizacji zabytkowej siedziby Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie po trwającej niemal 3 lata inwestycji zakończyło proces modernizacji oddziału mieszczącego się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16.

Inwestycja „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego, Digitalizacyjnego oraz Badawczego” została zrealizowana dzięki pozyskanym funduszom w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Fot: Dorota Marta - Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Józefitów to przede wszystkim nowoczesne, profesjonalnie wyposażone miejsce ochrony zbiorów, ich odpowiedniego przechowywania, konserwacji, digitalizacji, pracy naukowej i badawczej oraz niezwykle bogatej oferty edukacyjnej kierowanej do szerokiej publiczności. To otwarte dla publiczności centrum, w którym będzie można poznać różnorodność zbiorów Muzeum w ich codziennym, „naturalnym” środowisku, którym nie są̨ sale wystawiennicze, ale muzealne magazyny i specjalistyczne pracownie. Powstało miejsce niezwykłe, pokazujące to, co zwykle pozostaje zakryte przed oczami zwiedzających.


Dzięki zrealizowanej inwestycji w MuFo Józefitów już niebawem uruchomiony zostanie unikatowy program edukacyjny pokazujący w pierwszej kolejności „muzealne życie” obiektu i dający możliwość poznania pracy muzealników i muzealniczek. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pracownie, w których na co dzień pracują muzealni specjaliści, zasięgnąć porady dot. konserwacji czy digitalizacji, porozmawiać o roli magazynów zimnych i chłodnych. W planach są również liczne spotkania z ekspertami, warsztaty, konsultacje, spacery fotograficzne i program filmowy skierowany do szerokiego grona odbiorców. Budynek został w całości przystosowany do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

Niestety w związku z trwającą epidemią COVID-19 i wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych spotkanie na żywo oraz zaproszenie publiczności do zmodernizowanych wnętrz nie jest teraz możliwe. Formuła zwiedzania obiektu nie pozwala na uruchomienie zwiedzania oraz organizację wydarzeń na miejscu.

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy