Porozmawiajmy o Krowodrzy
Jednostki Wojska Polskiego rozmieszczone są w różnych częściach Krakowa. Elitarne „czerwone berety” zajmują około 15 procent terenu Dzielnicy V. Lokowanie garnizonów miało — zwłaszcza w poprzednich wiekach — znaczenie miastotwórcze. Nie zmieniając swojego położenia, z biegiem lat mimowolnie znalazły się bliżej centrum, a ich tereny stały się przedmiotem zainteresowania deweloperów. Za utrzymaniem ich dawnego statusu, a przynajmniej za zachowaniem dotychczasowego potencjału obronnego coraz bardziej przemawiają względy geopolityczne.
Dla celów naukowych i dydaktycznych, na kierunku Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, powstała analiza alternatywnego przeznaczenia obszaru pomiędzy torami kolejowymi a Młynówką Królewską. To odważna próba wyobrażenia sobie terenu bez armii, na którym fortalicium miał postawić już Kazimierz Wielki. Propozycja nowej aranżacji, jak w przypadku chociażby Zabłocia czy Wesołej. A zarazem „rewolucja” w części Krakowa, która zdawała się mieć już w pełni ugruntowaną specyfikę.
Efekty warsztatów oraz wybrane aktualne potrzeby Miasta omówimy w dyskusji z Januszem Sepiołem, architektem, byłym senatorem RP. Idea spotkań Porozmawiajmy o Krowodrzy narodziła się wiosną 2016 r. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Podstawą cyklu rozmów uczyniliśmy krowoderskie opowieści o nas samych. Po zbudowaniu tego fundamentu, przechodzimy do spraw bieżących oraz do rozmów o przyszłości Krowodrzy.
KONTAKT W SPRAWIE SPOTKAŃ
OFICJALNA STRONA CYKLU ORAZ TRASMISJA ON-LINE
facebook.com/PorozmawiajmyOKrowodrzy