Głowna treść

Porozmawiajmy o Krowodrzy

Zagospodarowanie terenów wojskowych?

Porozmawiajmy o Krowodrzy

Jednostki Wojska Polskiego rozmieszczone są w różnych częściach Krakowa. Elitarne „czerwone berety” zajmują około 15 procent terenu Dzielnicy V. Lokowanie garnizonów miało — zwłaszcza w poprzednich wiekach — znaczenie miastotwórcze. Nie zmieniając swojego położenia, z biegiem lat mimowolnie znalazły się bliżej centrum, a ich tereny stały się przedmiotem zainteresowania deweloperów. Za utrzymaniem ich dawnego statusu, a przynajmniej za zachowaniem dotychczasowego potencjału obronnego coraz bardziej przemawiają względy geopolityczne.

Dla celów naukowych i dydaktycznych, na kierunku Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, powstała analiza alternatywnego przeznaczenia obszaru pomiędzy torami kolejowymi a Młynówką Królewską. To odważna próba wyobrażenia sobie terenu bez armii, na którym fortalicium miał postawić już Kazimierz Wielki. Propozycja nowej aranżacji, jak w przypadku chociażby Zabłocia czy Wesołej. A zarazem „rewolucja” w części Krakowa, która zdawała się mieć już w pełni ugruntowaną specyfikę.

Efekty warsztatów oraz wybrane aktualne potrzeby Miasta omówimy w dyskusji z Januszem Sepiołem, architektem, byłym senatorem RP. Idea spotkań Porozmawiajmy o Krowodrzy narodziła się wiosną 2016 r. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Podstawą cyklu rozmów uczyniliśmy krowoderskie opowieści o nas samych. Po zbudowaniu tego fundamentu, przechodzimy do spraw bieżących oraz do rozmów o przyszłości Krowodrzy.

KONTAKT W SPRAWIE SPOTKAŃ
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OFICJALNA STRONA CYKLU ORAZ TRASMISJA ON-LINE
facebook.com/PorozmawiajmyOKrowodrzy

Porozmawiajmy o Krowodrzy

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy