Głowna treść

Krakowskie początki łódzkiej filmówki

Krakowskie początki łódzkiej filmówki

Muzeum Krakowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Rada Dzielnicy V Krowodrza zapraszają na spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o Krowodrzy"
 
Krakowskie początki łódzkiej filmówki: otwarty pokaz filmu wyprodukowanego w Studiu Kalejdoskop i rozmowa z Reżyserem
 
Najbliższy czwartek 21 grudnia br., Muzeum Krakowa - oddział Ulica Pomorska, ulica Pomorska 2, od godziny 18.00, wstęp wolny 
 
Wojciech Jerzy Has i Jerzy Kawalerowicz początki wielkich karier zawdzięczają krakowskiej "Pra-filmówce", czyli Warsztatowi Filmowemu Młodych oraz Kursowi Przeszkolenia Filmowego, działającymi przy ul. Józefitów 16 w latach 1945-1946.
 

Infrastrukturalnie pomogło w tym "kłopotliwe dziedzictwo" - sprzęt i filmoteka pozostawione tu przez hitlerowskich Niemców. Tak powstała jedyna w swoim rodzaju placówka ucząca podstaw sztuki filmowej w odbudowującej się Polsce. Dla obu wspomnianych reżyserów - jedyna szkoła, w której uczyli się fachu. W sumie te kursy ukończyło kilkadziesiąt osób, z których wiele związało się później z kinematografią.

Pokaz filmu "Zdarzyło się w Krakowie, czyli niewykorzystana szansa krakowskiej szkoły filmowej" (prod. Studio Kalejdoskop, TVP Kraków, Agencja Produkcji Filmowej, 2002) to wykorzystana szansa na ostatnie rozmowy z wykładowcami i uczestnikami zajęć (tzw. uciekające zdjęcia). Reżysera Bartłomieja M. Vogta zapytamy m.in. o to, dlaczego filmowe szkolnictwo kontynuowano już w Łodzi, a zawodowe życie filmowców wróciło - jak przed II wojną światową - głównie do stolicy. Na ile zaważyła ideologia, na ile zaś zdecydowały względy praktyczne?

Grudniowe spotkanie w Muzeum Krakowa - Oddział ulica Pomorska to kontynuacja działań po premierze dokumentu "Krakowski Szlak Filmowy - Krowodrza" (real. Malina Malinowska-Wollen i Krzysztof Ridan, MDK Harcerza, premiera w kinie Mikro, 2022), dwóch spacerach filmowych (2023) i kolejnych filmach (real. Krzysztof Ridan i Maciej Gil, Muzeum Fotografii; premiera planowana na rok 2024).

Wspólnie opowiadamy coś, o czym rzadko się przypomina, a dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa powinno być oczywiste.

Krakowskie początki łódzkiej filmówki

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy