Głowna treść

Krakowski Szlak Filmowy - Krowodrza

Krakowski Szlak Filmowy - Krowodrza

W Krowodrzy po drugiej wojnie światowej zaczął odradzać się polski film. W „prafilmówce” przy ul. Józefitów (nieprzypadkowo potem i do dziś siedzibie Muzeum Historii Fotografii) uczyli tacy mistrzowie jak Jerzy Has, a w gronie słuchaczy znalazł się m.in. Roman Polański. Dopiero potem dokonano jej przenosin, w wyniku czego powstała Łódzka Szkoła Filmowa.

Krowodrza to także historia prężnych kin „dzielnicowych”, stopniowo wypiera- nych przez wypożyczalnie wideo, kablówki, multipleksy i serwisy streamingowe. Największe z nich – „Wolność” – stało się lokacją kultowej Ucieczki z kina Wolność w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Studencka „Rotunda” była wzorcowym DKF-em (Dyskusyjnym Klubem Filmowym). A w ostatnim z działających, kinie Mikro, któremu nikt nie wróżył tak samotnej długowieczności, spotkamy się żeby obejrzeć ten film.

Po seansie odbędzie się dyskusja z jego uczestnikami i twórcami, których mamy nadzieję uda się w tym dniu wszystkich zgromadzić. Są to aktorki: Anna Dymna i Elżbieta Rychlewska; krytyk filmowy Jerzy Armata; dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat; cracovianista Michał Kozioł; a także najstarszy krakowski filmowiec Leopold Rene Nowak. Koncepcja i prowadzenie spotkań POK: ŁM .

Ta scenariusz i realizację filmu odpowiadają Malina Malinowska-Wollen i Krzysztof Ridan ze Stowarzyszenia Filmowego Trzeci Tor. W projekcie partycypuje krakowski oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich z przewodniczącym Tomaszem Dettloffem. Patronat honorowy objął Prezes Zarządu Głównego SFP Jacek Bromski. Zadanie budżetowe zrealizował obchodzący sześćdziesięciolecie działalności Młodzieżowy Dom Kultury Harcerza, na którego czele stoi Aleksandra Grodecka. Film powstał ze środków Dzielnicy V Krowodrza.

Prafilmówka:

Park Krakowski:

Kino Mikro:

Krowoderskie Kina:

Artyści:

Transmisja online: Facebook.com/PorozmawiajmyOKrowodrzy

Wydarzenie: https://fb.me/e/25SYTBNbK

Ulotka

 

Logo miasta Krakowa

 

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
pl. Inwalidów 6
30-033 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax. 
(012) 636-95-95
e-mail 
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania mieszkańców:
10:00 -14:00

Herb Krowodrzy