Budynek Muzeum Historii Fotografii

Zakończenie modernizacji zabytkowej siedziby Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie po trwającej niemal 3 lata inwestycji zakończyło proces modernizacji oddziału mieszczącego się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16.

Inwestycja „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego, Digitalizacyjnego oraz Badawczego” została zrealizowana dzięki pozyskanym funduszom w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Fot: Dorota Marta - Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Józefitów to przede wszystkim nowoczesne, profesjonalnie wyposażone miejsce ochrony zbiorów, ich odpowiedniego przechowywania, konserwacji, digitalizacji, pracy naukowej i badawczej oraz niezwykle bogatej oferty edukacyjnej kierowanej do szerokiej publiczności. To otwarte dla publiczności centrum, w którym będzie można poznać różnorodność zbiorów Muzeum w ich codziennym, „naturalnym” środowisku, którym nie są̨ sale wystawiennicze, ale muzealne magazyny i specjalistyczne pracownie. Powstało miejsce niezwykłe, pokazujące to, co zwykle pozostaje zakryte przed oczami zwiedzających.


Dzięki zrealizowanej inwestycji w MuFo Józefitów już niebawem uruchomiony zostanie unikatowy program edukacyjny pokazujący w pierwszej kolejności „muzealne życie” obiektu i dający możliwość poznania pracy muzealników i muzealniczek. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pracownie, w których na co dzień pracują muzealni specjaliści, zasięgnąć porady dot. konserwacji czy digitalizacji, porozmawiać o roli magazynów zimnych i chłodnych. W planach są również liczne spotkania z ekspertami, warsztaty, konsultacje, spacery fotograficzne i program filmowy skierowany do szerokiego grona odbiorców. Budynek został w całości przystosowany do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

Niestety w związku z trwającą epidemią COVID-19 i wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych spotkanie na żywo oraz zaproszenie publiczności do zmodernizowanych wnętrz nie jest teraz możliwe. Formuła zwiedzania obiektu nie pozwala na uruchomienie zwiedzania oraz organizację wydarzeń na miejscu.